Parametry matrací

Výška matrace

Ve společnosti Vegas udáváme výšku celé matrace včetně potahu.

Tvrdost matrace

Společnost Vegas vytvořila pro své zákazníky jednoduchou pomůcku pro výběr správné tvrdosti - tabulku tvrdosti. Podle této tabulky a podle své váhy a výšky si vyberete matraci, která takovou tvrdost má. Matrace Vegas může být měkká (1 dílek), středně měkká (2 dílky), střední (3 dílky), středně tvrdá (4 dílky) a tvrdá (5 dílků). Matrace Vegas mohou mít dokonce i dvě různé tvrdosti současně. V takovém případě mluvíme o asymetrických matracích.

Rozměry matrace

 

Všechny matrace jsou vyráběny ručně a na míru. Proto dokážeme dodat jakékoli matrace na centimetr přesně bez příplatku za nadstandardní službu. Rozměry matrace se udávají bez potahu a bavlněného plátna, tedy udávají se míry jádra. Běžná délka matrace je 200 cm, běžná šířka 90 cm, resp. 180 cm.

Maximální zátěž matrace

Maximální zátěž matrace znamená, do jaké maximální hmotnosti lze matraci dlouhodobě využívat osobou s průměrnou výškou 175 cm (platí jen pro matrace značky Vegas). Například matrace “do 130 kg” jsou vhodné pro lidi s hmotností 130 kg a menší, pokud je jejich výška 175 cm. U osob s výškou přesahující 175 cm je maximální zátěž matrace ještě vyšší (například výška 185 cm = maximální zatížení do 160 kg). Samozřejmě že matrace vydrží i vyšší váhu, ale dlouhodobě nedoporučujeme takové používání. Maximální zátěž matrace ovlivňují použité materiály. Obecně platí, že čím vyšší je maximální zátěž, tím lepší, odolnější a kvalitnější materiály matrace obsahuje. Stejně tak ale zátěž ovlivňují i přirozené fyzikální vlastnosti materiálů. Matrace s pružinovým Bonellovým jádrem a latexovou nebo jinou pěnovou vrstvou bez kokosové desky nemůže být vhodná pro zátěž více než 100 kg. Člověk s vyšší hmotností by okamžitě cítil kontury pružin, a to by samozřejmě znemožňovalo ortopedické využití matrace.

Hygienická životnost matrace

Hygiena je v dnešní moderní době velmi důležitý a dobře známý pojem. Proto i výběr matrace podle tohoto kritéria je velmi důležité rozhodnutí. Matrace by měly být z přírodních, ekologicky čistých materiálů, které brání přežívání různých roztočů, bakterií nebo plísní. Potah musí být snímatelný a musí být možné jej vyprat (resp. vyčistit). I přes takovou prevenci nelze matraci úplně izolovat od vnějšího prostředí. Během noci člověk ztratí někdy až 1 litr tekutin, které se dostávají do matrace. Pokud je matrace velmi dobře větratelná, vlhkost se dostává velmi rychle ven z matrace, ale nečistoty a prach zůstávají uvnitř po celá léta jejího používání. Proto je hygienická životnost jakékoli matrace nižší než její celková životnost. Naše společnost proto doporučuje z hygienických důvodů používat matraci 7 až 10 let.

+420 773 942 115
Navigace