Jak vybrat správnou matraci?

Ako si vybrať správny matrac?Na trhu existuje mnoho společností, které vyrábějí a prodávají různé druhy matrací. Od latexových přes pěnové, polyuretanové a tzv. memory matrace až po pružinové a taštičkové matrace. Jak si však správně vybrat z tak široké škály produktů? Matraci, na které chceme každý den alespoň 10 let spát, si nemůžeme vybrat jen na základě několikaminutového zkušebního ležení v prodejně. Existuje ale několik vyzkoušených dobrých rad, které vám výběr správné matrace usnadní a pomohou se zorientovat v množství používaných materiálů pro komfortní a zdravé spaní. Při výběru matrace je velmi důležité uvažovat zejména o její tvrdosti, protože každý z nás preferuje jinou tvrdost. Stejně tak důležitým prvkem matrace je její nosnost a hlavně materiály použité v matraci. Cena se samozřejmě liší podle množství a druhu použitých materiálů a podle faktu, zda matrace splňuje všechny požadavky na kvalitní a ničím nerušený spánek.

 

Které matrace jsou nejlepší?

Nejlepší matrace neexistuje, jen taková matrace, která nejlépe splňuje všechny vaše nároky a požadavky. Jste alergik/čka? Spíte rádi v chladném, nebo spíše teplejším prostředí? Spíte rádi na měkkém, nebo raději na tvrdém lůžku? Spíte rádi na zádech, na boku, nebo na břiše? Rádi si vykládáte nohy výše, nebo si v posteli rádi čtete a nechcete se trápit s polštáři, abyste se mohli trochu zvednout? Nadměrně se potíte? Jaké požadavky máte na kvalitu? Před nákupem postelového systému popište všechny tyto zvyky a potřeby prodejci a vyzkoušejte si co možná nejvíc matrací. Pokud najdete vhodnou matraci, která splňuje vaše kritéria, požádejte prodejce, aby ověřil, jestli je vaše páteř během ležení v přirozené poloze. Pokud je všechno v pořádku, potom jste našli svou matraci!

 

Kde si můžeme matrace zakoupit?

Postelové matrace se doporučuje koupit tam, kde existuje velmi dobré poradenství a kde můžete vyzkoušet různé druhy matrací s různou tvrdostí a složením (latexové, pěnové, pružinové nebo taštičkové), abyste si vybrali opravdu správně.

 

Měli by manželé a páry kupovat jednu matraci vcelku, resp. stejné matrace?

Určitě ne! Každý z nás má jiné požadavky na své lůžko, vyhovuje mu jiná tvrdost, pružnost nebo celkové složení. Někdo rád spí v chladném prostředí, někdo se hodně potí, jiný zase rád spí na měkkém. Při koupi dvou matrací dávejte pozor jen na to, aby výška obou kupovaných matrací byla stejná. Výhodou dvou matrací v manželské posteli je kromě možností individuálního výběru také lepší manipulace a flexibilita (dvě matrace například lze polohovat nezávisle na sobě na polohovacích roštech).

 

Mohou matrace také „léčit“?

NE. Matrace v první a jediné řadě mají zpříjemňovat spánek a udržovat páteř ve správné poloze během spánku. Na léčení jsou jiné přístroje nebo léky, určitě ale ne matrace. Na druhé straně však může nekvalitní matrace naše zdraví poškodit a zhoršit, stejně jako nevhodná strava nebo nedostatek pohybu.

 

Jak vybírat rozměry matrace?

Na matraci si člověk potřebuje odpočinout, a k tomu potřebuje dostatečný prostor. Délka matrace by proto měla být nejméně o 20 cm větší než výška člověka. Šířka se doporučuje 90 cm, na dvojlůžko minimálně 160 cm. Výška matrace je také velmi důležitá, protože na ní závisí, jak dobře se matrace přizpůsobí tělu. Minimální výška by měla být 12 cm, optimální 18-20 cm, aby existoval dostatečný prostor na zkopírování těla spícího člověka.

 

Existují standardní rozměry matrací?

V každé zemi se standardní nebo typické rozměry lůžka o něco liší. V našem regionu střední Evropy se považuje za standardní rozměr jednoho lůžka 90x200 cm, resp. 180x200 cm pro dvojlůžko. Typické míry, které se u nás také prodávají, jsou 80x200 cm, 85x195 cm, 140x200 cm, 160x200 cm. V poslední době se za typický rozměr začíná považovat také 200x200 cm a 200x220 cm. Důvodem je vyšší komfort a fakt, že průměrná výška populace pravidelně roste.

  1. Typy matracov
  2. Výber podľa tvrdosti
  3. Výber podľa ďalších kritérií
  4. Na čo si pri výbere dávať pozor?
  5. Ako rozoznať kvalitný matrac?
  6. Parametre v matracoch Vegas a ako ich čítať?
+420 773 942 115
Navigace